W pewne grudniowe południe w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej odbyły się warsztaty szachowe. Przeprowadził je pan Tomasz Kojder - Przewodniczący Rady Miasta Przeworska, założyciel Klubu Szachowego Gambit Przeworsk wraz ze swoją córką Basią, która zajęła się młodszymi uczestnikami warsztatów. Uczestniczyło w nich dziesięciu wychowanków placówki.

„Z czym kojarzy wam się gra w szachy?” - tym pytaniem rozpoczęło się nasze spotkanie z młodzieżą. Odpowiedzi padały różne. Jednym szachy kojarzyły się ze strategią, wojną, myśleniem, innym z roszadą, obroną, turniejem, jeszcze innym z królem i królową.

Pan Tomasz opowiedział, skąd wzięło się u niego zamiłowanie do gry w szachy oraz jak to jako 19-sto latek postanowił wziąć udział w pierwszym turnieju szachowym. Dowiedzieliśmy się m.in., że szachy to gra niezwykle wartościowa. Stanowi bowiem specyficzną kombinację sportu, naukowego myślenia oraz elementów sztuki. Wiemy już, że nie koniecznie trzeba zbić wszystkie figury aby wygrać partię, ponieważ jak głosi przywołane przez prowadzącego przysłowie "Niech figura pionkiem nigdy nie pomiata, czasem zwykły pionek da królowi mata".

Następnie przeszliśmy do długo wyczekiwanego momentu - do poznawania podstawowych zasad gry tj. omówienia nazw i punktacji figur, prawidłowego ich ustawienia czy też zasady poruszania się po szachownicy. Bardzo ważne jest przywitanie się przed partią, podziękowanie przeciwnikowi oraz ustawienie po skończonej grze. Dużym zainteresowaniem cieszył się przyniesiony przez pana Tomasza zegar szachowy a szczególnie jego obsługa.

DSC01471
DSC01472
DSC01479
DSC01497
DSC01498

Wreszcie przyszedł czas na wzajemne potyczki szachowe, na przeniesienie zdobytej wiedzy na grunt praktyki. Rozegrane partie przyniosły uczestnikom wiele radości i motywacji do dalszego ćwiczenia swoich szachowych umiejętności.

Warsztaty wniosły dużo pozytywnej energii i świetnej zabawy. Liczymy na to, że przyczynią się one do doskonalenia pamięci i uwagi, rozwiną zdolność koncentracji, logicznego myślenia oraz wpłyną na rozwijanie pozytywnych cech i postaw takich jak: cierpliwość, obiektywizm, tolerancja, wytrwałość w dążeniu do celu.

Na sam koniec młodzież uczestnicząca w warsztatach otrzymała od pana Tomasza Kojdera dwa komplety profesjonalnych zestawów do nauki gry w szachy oraz zapewnienie, że w 2017 r., odbędzie się kolejne spotkanie szachowe aby sprawdzić, czy młodzi adepci „królewskiej gry” odrobili zadania domowe.

 

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com

Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi nasz serwis! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.