7 marca 2016 roku w Lublinie w Szkole Podstawowej nr 29 zostały przeprowadzone warsztaty "Kostka sportowa w akcji".
Uczestnicy - nauczyciele ze szkoły - 50 osób
Szkolenie odbyło się w ramach rady pedagogicznej.
Nauczyciele byli bardzo zadowoleni. Dyrektor dziękował i wyrażał nadzieję, że choć część z tych rzeczy o których słyszeli uda się wprowadzić w życie.
23 marca 2014 r. gościł w Polsce twórca Kostki Sportowej i autor projektu Sports4peace dr Alois Hechenberger, który w Trzciance k. Garwolina poprowadził praktyczne warsztaty z jej wykorzystania.
Poniżej artykuł, który ukazał się w czasopiśmie „Nowe Miasto” nr marzec-kwiecień 2014 nr 2 (121) rok XXI.
JAK SOBIE PORADZIĆ Z PORAŻKĄ
CO ZROBIĆ, BY PRZEGRANA BYŁA MOBILIZACJĄ DO DALSZEGO DZIAŁANIA
Kostka sportowa zmieniła klimat turnieju warcabowego w mojej szkole. Jej stosowanie przyniosło też długofalowe pozytywne skutki. Na koniec turnieju warcabowego w klasach 1-3 zauważyłam, że Jacek który otrzymał statuetkę i dyplom za zajęcie drugiego miejsca płakał, ponieważ nie udało mu się zdobyć pierwszego miejsca. Jacuś był dopiero w pierwszej klasie. Zdobycie drugiego miejsca było ogromnym sukcesem, ale on odbierał to jako porażkę. Dzień później, kiedy z nim o tym rozmawiałam powiedział mi, że więcej nie będzie grał w warcaby. Nadal był zły, a może nawet „załamany” swoją „porażką”. Zresztą nie był odosobniony w swojej postawie. Podobne zachowania zauważyłam w trakcie rozgrywek również u innych dzieci, choć nie zawsze były one tak nasilone, jak u Jacka. Dzieci mają czasem silnie rozbudzoną potrzebę sukcesu, nierzadko dlatego że boją się niespełnienia oczekiwań rodziców wobec siebie..
Jak realizować projekt Sports4Peace” – warsztaty z twórcą projektu Aloisem Hechenbergerem.
Warsztaty odbyły się 23 marca 2014r. w MPL Fiore. Uczestniczyło w nich 34 osoby w większości nauczyciele, głównie z Warszawy i okolic, ale także ze Śląska i Rzeszowa.
Wstępem do warsztatów był referat „Złota reguła w pedagogice”, wprowadzający w tematykę Sports4Peace (Sport dla pokoju). Po części teoretycznej uczestnicy spotkania przenieśli się do większej sali gdzie teorię projektu Sports4Peace można było przećwiczyć w praktyce.
Warsztaty prowadził Alois Hechenberger wykładowca uniwersytecki z Monachium, pomysłodawca projektu Sports4Peace. Na wstępie opowiedział jak zrodził się pomysł tego projektu. Nie jest to nic wymyślonego „przy biurku”, ale wyjście naprzeciw potrzebom uczestników letniego obozu wypoczynkowego dla chłopców. Uczestnicy dużo grali w piłkę nożną, ale niektórzy nie mogli pogodzić się z porażką, z niesłuszną przegraną, z tym, że ich nikt nie zaprosił do gry. Załamywali się, nie chcieli dalej grać i uczestniczyć w kolejnych zajęciach.