Jak realizować projekt Sports4Peace” – warsztaty z twórcą projektu Aloisem Hechenbergerem.
Warsztaty odbyły się 23 marca 2014r. w MPL Fiore. Uczestniczyło w nich 34 osoby w większości nauczyciele, głównie z Warszawy i okolic, ale także ze Śląska i Rzeszowa.
Wstępem do warsztatów był referat „Złota reguła w pedagogice”, wprowadzający w tematykę Sports4Peace (Sport dla pokoju). Po części teoretycznej uczestnicy spotkania przenieśli się do większej sali gdzie teorię projektu Sports4Peace można było przećwiczyć w praktyce.
Warsztaty prowadził Alois Hechenberger wykładowca uniwersytecki z Monachium, pomysłodawca projektu Sports4Peace. Na wstępie opowiedział jak zrodził się pomysł tego projektu. Nie jest to nic wymyślonego „przy biurku”, ale wyjście naprzeciw potrzebom uczestników letniego obozu wypoczynkowego dla chłopców. Uczestnicy dużo grali w piłkę nożną, ale niektórzy nie mogli pogodzić się z porażką, z niesłuszną przegraną, z tym, że ich nikt nie zaprosił do gry. Załamywali się, nie chcieli dalej grać i uczestniczyć w kolejnych zajęciach.
Wówczas Alois razem z innymi 10 opiekunami uczestniczącymi w obozie postanowili coś wymyślić, by gry i zabawy sportowe były okazją nie tylko do wyrabiania tężyzny fizycznej, ale także przekazywały wartości takie jak wzajemny szacunek, wrażliwość, akceptacja innych, szanowanie zasad i reguł, tworzenie zespołu, kształtowanie umiejętności współpracy, pokonywania trudności, przyjmowania wygrywanej i przegranej.
Owocem ich pracy jest Projekt Sports4Peace opierający się na Złotej regule: „Zrób dla innych to co chciałbyś aby inni zrobili dla Ciebie”. Jego celem pedagogicznym jest przekazanie, wzbudzenie w dzieciach i młodzieży autentycznych wartości, chęci wspólnego działania kształtującego pozytywne relacje społeczne.
Istotnym elementem projektu jest Kostka sportowa która rozwija zachowania ukierunkowane na fairplay, ułatwia komunikację i współpracę.
Na ściankach kostki wypisanych jest 6 haseł:
- DO YOUR BEST!
Daj z siebie wszystko, ciesz się grą - PLAY FAIR!
Bądź uczciwy względem siebie i innych - HANG IN!
Nawet jeśli jest trudno nigdy się nie poddawaj - TAKE CARE OF!
Każdy jest ważny: szanuj wszystkich - CELEBRATE!
Ciesz się z sukcesów innych jak ze swoich - MAKE A DIFFERENCE!
Tylko razem możemy osiągnąć wielkie cele
6 haseł Kostki Sport dla Pokoju można stosować przed i w trakcie wszystkich gier i zabaw sportowych niezależnie od zasad gry poszczególnych dyscyplin sportowych i rekreacyjnych.
Aby realizować projekt ważne są 3 zasady:
- Rzucić kostką - Razem rzucić kostką i zrozumieć co proponuje zasada/hasło Sports4Peace w odniesieniu do tej aktywności sportowej którą wykonujemy.
- Aktywność sportowa lub rekreacyjna - Gotowi? Naprzód! Wprowadzić w życie zasadę wyrażoną przez kostkę.
- Time-out i złote kółka - Potem czas na refleksję nad zachowaniem się swoim i innych. Każde zachowanie zgodne z duchem sport dla pokoju jest nagradzane „złotym kółkiem”. Każdy uczestnik ma czas aby pomyśleć nad tym jak się zachowywał i jak zachowywali się inni, czy robili to w duchu Sports4Peace. Złote kółka mogą mieć różne postacie w zależności od wieku uczestników.
Projekt Sports4peace ma na celu przekazywanie wartości nie tylko w sporcie i podczas zabawy. Szacunek dla siebie i innych, przestrzeganie reguł i zasad, włączanie każdego do gry, nawiązywanie i budowanie relacji, tworzenie warunków dobrej współpracy, powstanie zespołu – wszystko to bardzo łatwo i szybko przekłada się na życie codzienne dzieci i młodzieży w domu, w szkole i na podwórku, a dla dorosłych w pracy.
W wychowywaniu przez zabawę ważne jest aby:
1) Przekazywać radość i pasję dla tego co robimy,
2) Być osobiście pozytywnym wzorem,
3) Mieć wielki szacunek dla swoich uczniów,
4) Wczuwać się w sytuacje innych,
5) Pamiętać, że wychowywanie to zawsze uczenie się jeden od drugiego
Założeniem Projektu Sports4Peace jest budowanie pokoju w życiu codziennym tam gdzie jesteśmy, tak nauczyciele jak i uczniowie. Tylko razem możemy osiągnąć wielkie cele. Wkład każdego uczestnika jest niezastąpiony!
Opracowanie na podstawie materiałów dydaktycznych projektu Sports4peace autorstwa Aloisa Hechenbergera.
Ewa Albigowska