ZASADY KOSTKI SPORTOWEJ

Trzy zasady, sześć haseł, dziesięć korzyści – kostka sportowa w akcji! – dzielimy się dobrymi praktykami. Czy łatwo jest grać do końca turnieju mimo przegranych partii? Czy możliwe jest zaangażować się na 100% choć inni tego jeszcze nie robią? Czy można się cieszyć zawsze? Trzy pytania i trzy razy tak. Nasi młodzi uczniowie nie mają z tym problemu. (no może czasami…) Oni 6 haseł z Kostki sportowej potrafią zastosować nie tylko w czasie turnieju warcabowego, ale również w szkolnym życiu swojej klasy.

Kiedy rozpoczynaliśmy stosowanie Kostki sportowej w naszej szkole nie myśleliśmy, że akcja ta wyjdzie poza jej mury, a jednak hasła z sześciu ścianek dmuchanej kostki oparte na Złotej regule: „Zrób dla innych to, co chciałbyś, aby zrobili dla ciebie” oraz sportowej zasadzie Fair play mają jakąś przyciągającą i równocześnie zarażającą siłę.

Najpierw swoją popularnością i skutecznością przebojem weszły jako innowacja pedagogiczna, ożywiając sportowe zmagania Turnieju Warcabowego i bardziej codzienne, choć nigdy nie szare życie uczniowskiej społeczności. A potem jakby było jej za ciasno w bardzo przytulnych ścianach naszej szkoły, Kostka postanowiła wybrać się dalej.

Odwiedziła Trzciankę, gdzie w czasie warsztatów z jej pomysłodawcą panem Aloisem Hechenbergerem pokazywała jak potrafi zmieniać nastawienie do gry: „Daj z siebie wszystko, ciesz się grą” i nie zapomnieć o zasadach: „Bądź uczciwy względem siebie i innych”. Wpadła na chwilę do Rzeszowa. Tam mocno zaakcentowała, że trudności dają się pokonać: „Nawet jeśli jest trudno, nigdy się nie poddawaj”, a najlepiej kiedy uda się zaangażować każdego, bo „Każdy jest ważny: szanuj wszystkich”. A ostatnio wybrała się do pobliskiego Nadarzyna. W pięknych przestronnych pomieszczeniach tamtejszej szkoły dzieliła się z nauczycielami mądrością: „Cieszenia się z sukcesów innych jak ze swoich” i korzyściami z przekonania, że „Tylko razem możemy osiągnąć wielkie cele”.

W szkole w Nadarzynie podzieliłyśmy się dobrymi praktykami, czyli tym co może zdziałać „współpraca” z Kostką z pełnymi zapału i chęci do wprowadzania sprawdzonych nowości nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcami świetlicy i nauczycielami innych przedmiotów.

Projekt Sports4peace (Sport dla pokoju) autorstwa Aloisa Hechenbergera jest realizowany w Polsce w różnych szkołach od roku 2004. Cel pedagogiczny projektu to:  

  • Sports4Peace przekazuje, wzbudza w dzieciach i młodzieży autentyczne wartości wspólnego działaniaukierunkowanego na pozytywne działania społeczne.  
  • Kostka Sports4Peace rozwija zachowania ukierunkowane na fairplay, ułatwia komunikację i współpracę.

Sport dla Pokoju (S4P) opiera się na „Złotej regule”. „Zrób dla innych to, co chciałbyś, aby zrobili dla ciebie” oraz znanej ze sportu zasadzie Fair play.  

METODA DZIAŁANIA SPORTS4PEACE

  • Rzucić kostką.
    Razem rzucić kostką i zrozumieć co proponuje zasada/hasło Sport dla pokoju w odniesieniu do tej aktywności sportowej, którą wykonujemy.
  • Aktywność sportowa  lub zabawy/gry rekreacyjne.
    Gotowi? Naprzód! Wprowadzić w życie zasadę wyrażoną przez kostkę.
  • Czas stop i „złote kółka”.
    Potem czas na refleksję nad zachowaniem swoim i innych. Każde zachowanie zgodne z duchem sport dla pokoju jest nagradzane „złotym kółkiem”

HASŁA KOSTKI SPORTOWEJ

  • DO YOUR BEST!            Daj z siebie wszystko, ciesz się grą
  • PLAY FAIR!                      Bądź uczciwy względem siebie i innych
  • HANG IN!                         Nawet jeśli jest trudno nigdy się nie poddawaj
  • TAKE CARE OF!             Każdy jest ważny: szanuj wszystkich
  • CELEBRATE!                  Ciesz się z sukcesów innych jak ze swoich
  • MAKE A DIFFERENCE! Tylko razem możemy osiągnąć wielkie cele

ZGŁOSZENIA I PRAWA AUTORSKIE

Instruktorem warsztatów Kostka Sportowa w Akcji w Polsce jest Ewa Albigowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prawa autorskie

Zasady Sports4Peace i cały projekt pedagogiczny Sports4Peace są opatentowane i chronione prawami autorskimi. Zabronione jest użycie i powielanie zasad Sports4Peace i innych materiałów dotyczących projektu Sports4Peace bez pisemnej zgody autora. W ewentualnych publikacjach prosimy o podanie źródła cytowanych materiałów. Kontakt z autorem przez stronę www.teamtime.net

Istnieje możliwość realizowania projektu w Polsce, po uzyskaniu Certyfikatu poświadczającego udział w warsztatach „Kostka Sportowa w akcji – realizacja projektu Spors4Peace”.

„Pamiętajmy o naszych marzeniach i pracujmy aby się zrealizowały”.

Chiara Lubich

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com

Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi nasz serwis! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.